Jak zamontować/zakotwiczyć sejf?

Twój nowy sejf lub szafa powinny być odpowiednio zakotwiczone, bez możliwości przewrócenia się.

Właściwie zakotwiczonego sejfu nie da się łatwo ukraść, dlatego zawsze zalecamy zamocowanie  sejfu przynajmniej do mebli lub podłogi. Prawidłowo zakotwiczony sejf czy szafa na broń odstraszy złodzieja. 

Kotwenie sejfów

UWAGA:

Każdy sejf, który jest lżejszy niż 1000 kg, musi być przytwierdzony do podłogi betonowej lub litego elementu (beton). Do tej kategorii zalicza się kilka sejfów w naszej ofercie.

Jeśli sejf nie jest zakotwiczony, a mimo to chcesz go ubezpieczyć, skonsultuj się z konkretną firmą ubezpieczeniową przed zakupem sejfu.

 

NASZA RADA

Przed zakupem sejfu, szafy na broń lub sejfu ściennego należy zawsze wcześniej zapoznać się z wszystkimi opcjami dotyczącymi mocowania i instalacji. W ten sposób unikniesz nieprzewidywalnych niespodzianek.

Kotwienie sejfów certyfikowanych zgodnie z EN1143-1

ZASADNICZO ISTNIEJĄ 3 MOŻLIWOŚCI ZAKOTWIENIA I MOCOWANIA:


 • Kotwienie do podłogi
 • Uchwyt ścienny
 • Kotwienie do ściany

Kotwienie do podłogi

  • Przed zakotwieniem sprawdź nośność posadzki lub miejsc, w których chcesz zakotwiczyć sejf. Kotwienie musi być wykonane do podłogi betonowej, aby było stabilne i trwałe. Kotwienie w warstwie górnej (w jastrychu) nie jest wystarczające.

 

  • Sprawdź, czy w punkcie mocowania nie ma rur lub ogrzewania podłogowego, które mogłyby zostać uszkodzone przez zakotwienie.

 

 • Przed zakotwiczeniem upewnij się, że sejf jest wypoziomowany. W razie potrzeby usuń przeszkody uniemożliwiające stabilne i poziome zakotwienie (deski podłogowe, drobne nierówności itp.).
Kotwenie sejfów

UCHWYT ŚCIENNY

  • Kotwienie do ściany wymaga, aby ściana była wykonana z wysokiej jakości i wytrzymałego materiału (najlepiej z betonu).

 

  • W przypadku niektórych modeli ognioodpornych upewnij się, że dany model można przymocować do ściany. Niektóre modele naszych produktów nie mogą być mocowane do ściany, ponieważ mocowanie do ściany naruszyłoby ich właściwości techniczne (np. utratę odporności ogniowej).

 

  • Przed zakotwiczeniem zawsze dokładnie sprawdź ścianę, usuwając wszelkie nierówności, które mogą uniemożliwić prawidłowe zamocowanie sejfu.

 

 • W razie potrzeby nie wahaj się poprosić o pomoc inną osobę, która pomoże Ci w zakotwiczeniu, a jednocześnie zadba o to, aby zakotwiczenie odbyło się bezpiecznie.
Kotwenie sejfów

ZAKOTWIENIA DO ŚCIANY

W razie potrzeby oferujemy modele sejfów i sejfów, które można kotwić bezpośrednio do ściany. Upewnij się, że grubość betonowej ściany wokół sejfu lub sejfu wynosi co najmniej 10 cm.

Każdy produkt zawiera jasną instrukcję, jak zakotwić go do ściany lub w razie potrzeby do podłogi.

Podobnie jak w przypadku innych naszych produktów, dobrze jest poprosić drugą osobę o pomoc w zakotwiczeniu na ścianie. Kotwienie będzie szybsze i bezpieczniejsze.

W razie potrzeby nie wahaj się z nami skontaktować.

Kotwenie sejfów

Sejfy bez certyfikacji wg EN1143-1

O CZYM NIE ZAPOMNIJ?


W przypadku wybrania sejfu lub sejfu, który nie jest certyfikowany zgodnie z normą EN1143-1, należy zawsze zapytać odpowiednią firmę ubezpieczeniową o możliwość ubezpieczenia takiego produktu. Firma ubezpieczeniowa udzieli Ci również informacji na temat możliwej kwoty ubezpieczenia, którą można w ten sposób ubezpieczyć.

Decydując się na umieszczenie sejfu lub szafy na broń w meblach, wybierz szafę, komodę lub podobny, większy mebel. Ważne jest, aby produkt był odpowiednio przymocowany do mebla i jak najbardziej utrudniona była jego kradzież.

 • Upewnij się, że konkretny mebel, w którym chcesz umieścić sejf, jest odpowiednich rozmiarów dla takiego produktu. Jednocześnie sprawdź stabilność mebli. Dużą zaletą jest możliwość dodatkowego zamknięcia mebla i utrudnienia dostępu potencjalnemu złodziejowi.
 • Sejf należy umieścić w bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu. Unikaj górnych półek szafek lub miejsc, w których będziesz musiał użyć podnóżka lub drabiny, aby uzyskać do niego dostęp.
 • W zależności od wybranego modelu sejfu lub szafy na broń, w opakowaniu znajduje się również materiał przeznaczony do kotwiczenia. Z tyłu lub na dole sejfu albo z obu stron jednocześnie, wykonuje się otwory kotwiące. Części do zakotwienia są przetestowane i dlatego tylko dostarczony w opakowaniu materiał powinien być użyty do prawidłowego zakotwienia.

Zainstalowanie sejfu w domu

PROJEKTUJĄC DOM, ZADBAJ O ZAPLANOWANIE BEZPIECZEŃSTWA INSTALACJI


W idealnym przypadku projektując nowy dom, planujesz również gdzie postawić nowy sejf. Pozwala to stworzyć idealne, bezpieczne miejsce i upewnić się, że będzie on prawidłowo zainstalowany na solidnej podstawie lub ścianie.
Jednocześnie będziesz wiedział, gdzie biegną ważne kable lub rury, a jego instalacja będzie łatwiejsza - nie uszkodzisz innych części gospodarstwa domowego.

Jeśli planujesz lub już zainstalowałeś ogrzewanie podłogowe, sprawdź jego rozłożenie. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom podczas instalowania sejfu na podłodze. Ważne jest również, aby sprawdzić ogólną nośność podłogi, aby uniknąć ewentualnego zawalenia się po zamontowaniu zbyt ciężkiego sejfu. Oczywiście możesz skorzystać z usług profesjonalnych monterów, którzy pomogą Ci w instalacji.

Każdy model posiada przygotowane otwory do kotwienia. Ich układ różni się w zależności od konkretnego modelu sejfu lub szafy. Otwory mogą znajdować się zarówno na dole, jak i z tyłu lub po obu stronach. Pamiętaj, aby nie wiercić innych otworów. Produkt straci swoje właściwości i nie będzie można go ubezpieczyć. Jednocześnie do zakotwienia używaj tylko dostarczonego w opakowaniu materiału.
W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z producentem lub sprzedawcą, który z przyjemnością doradzi, jak postępować.

Pamiętaj, aby zachować instrukcje do produktu, które mogą się później przydać.